F1B1-464615-270M
DigiKey Part Number
595-F1B1-464615-270MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-464615-270MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-464615-270MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-464615-270M
Description
FIXED IND 27UH 550MA 912 MOHM
Detailed Description
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 912mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1B1-464615-270M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
850mA
DC Resistance (DCR)
912mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)