F1B1-464612-120M
DigiKey Part Number
595-F1B1-464612-120MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-464612-120M
Description
FIXED IND 12UH 970MA 432 OHM SMD
Detailed Description
12 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 970 mA 432Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1B1-464612-120M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
850mA
DC Resistance (DCR)
432Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)