F1B1-383818-180M
DigiKey Part Number
595-F1B1-383818-180MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-383818-180M
Description
FIXED IND 18UH 800MA 432 OHM SMD
Detailed Description
18 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 432Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1B1-383818-180M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
920mA
DC Resistance (DCR)
432Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)