F1B1-303015-3R9M
DigiKey Part Number
595-F1B1-303015-3R9MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-303015-3R9MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-303015-3R9MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-303015-3R9M
Description
FIXED IND 3.9UH 1.3A 169 MOHM
Detailed Description
3.9 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 169mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1B1-303015-3R9M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
DC Resistance (DCR)
169mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)