F1B1-303015-180M
DigiKey Part Number
595-F1B1-303015-180MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-303015-180MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-303015-180MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-303015-180M
Description
FIXED IND 18UH 550MA 938 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 938mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1B1-303015-180M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
750mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
938mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)