DRC-1018-153J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-1018-153J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-1018-153J-UL
Description
FIXED IND 15MH 180MA 10.5 OHM TH
Detailed Description
15 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 180 mA 10.5Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-1018-153J-UL Models
Category
Current - Saturation (Isat)
180mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
10.5Ohm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)