DRC-0608-332J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0608-332J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0608-332J-UL
Description
FIXED IND 3.3MH 115MA 10.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 115 mA 10.5Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0608-332J-UL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10.5Ohm Max
Series
Q @ Freq
70 @ 252kHz
Packaging
Bag
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)