DRC-0406-1R2J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-1R2J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-1R2J-UL
Description
FIXED IND 1.2UH 1.95A 58 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.95 A 58mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0406-1R2J-UL Models
Category
DC Resistance (DCR)
58mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
100 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Packaging
Bag
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)