3SU11500BB201FA0
DigiKey Part Number
3473-3SU11500BB201FA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SU11500BB201FA0
Description
PUSHBUTTON. RED
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3SU11500BB201FA0 Models
Category
Voltage Rating - DC
500 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Color - Actuator/Cap
Red
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Ingress Protection
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Front
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Type
Standard
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Circuit
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Electrical Life
10,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
500 V