WPN4020H1R5MT
DigiKey Part Number
3442-WPN4020H1R5MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WPN4020H1R5MT
Description
FIXED IND 1.5UH 5.2A 36 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.2 A 36mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WPN4020H1R5MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
30MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)