SMAJ40CA
DigiKey Part Number
5399-SMAJ40CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-SMAJ40CACT-ND - Cut Tape (CT)
5399-SMAJ40CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CA
Description
40V 44.4V 64.5V 6.2ASMA(DO-214AC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V