SMAJ170A
DigiKey Part Number
5399-SMAJ170ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-SMAJ170ACT-ND - Cut Tape (CT)
5399-SMAJ170ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ170A
Description
170V 189V 275V 1.5ASMA(DO-214AC)
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V