BZT52C6V8
DigiKey Part Number
5399-BZT52C6V8TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52C6V8CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52C6V8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V8
Description
INDEPENDENT TYPE 6.4V~7.2V 500MW
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 500 mW ±5.88% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5.88%
Package / Case
Power - Max
500 mW