BZT52C36
DigiKey Part Number
5399-BZT52C36TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52C36CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52C36DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C36
Description
INDEPENDENT TYPE 34V~38V 500MW 3
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 500 mW ±5.56% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25.2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5.56%
Package / Case
Power - Max
500 mW