BZT52C12
DigiKey Part Number
5399-BZT52C12TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52C12CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52C12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C12
Description
INDEPENDENT TYPE 11.4V~12.7V 500
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW ±5.42% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5.42%
Package / Case
Power - Max
500 mW