BZT52B6V2
DigiKey Part Number
5399-BZT52B6V2TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52B6V2CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52B6V2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B6V2
Description
INDEPENDENT TYPE 6.08V~6.32V 350
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 350 mW ±1.94% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±1.94%
Package / Case
Power - Max
350 mW