BZT52B15
DigiKey Part Number
5399-BZT52B15TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52B15CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52B15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B15
Description
INDEPENDENT TYPE 350MW 14.70V~15
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10.5 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
350 mW