S1W0-5630278003-0000003S-00003
DigiKey Part Number
897-1279-2-ND - Tape & Reel (TR)
897-1279-1-ND - Cut Tape (CT)
897-1279-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1W0-5630278003-0000003S-00003
Description
LED 5630 WARM WHT 2700K SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting 5630 White, Warm 2700K 3-Step MacAdam Ellipse 2.78V 65mA 120° 2211 (5630 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
200mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2211 (5630 Metric)
Color
Supplier Device Package
5630
CCT (K)
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Size / Dimension
0.205" L x 0.118" W (5.20mm x 3.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
35lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
10°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.78V