RPS60-12-CU
DigiKey Part Number
4106-RPS60-12-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS60-12-CU
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Power (Watts)
60W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
86%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.85" L x 1.69" W x 4.32" H (97.8mm x 43.0mm x 109.8mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CE, cULus
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
12V