PIC501A-VI-230
DigiKey Part Number
4106-PIC501A-VI-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC501A-VI-230
Description
4 DIGIT LED DISPLAY PROCESS INDI
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LED - Red Characters Display Panel Mount
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Display Characters - Height
0.560" (14.22mm)
Packaging
Box
Voltage - Supply
230VAC
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Square - 46.00mm x 46.00mm
Type
Process Meter
Mounting Type
Panel Mount
Measuring Type
Current (3-Phase), Voltage
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Range
0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C