OPS3X5-350-15-A-1-CU
DigiKey Part Number
4106-OPS3X5-350-15-A-1-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPS3X5-350-15-A-1-CU
Description
AC/DC CONVERTER 15V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.16" H (127.0mm x 76.2mm x 31.4mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
cULus
Current - Output 1
23.33 A