MA501-110V-CU-ROHS
DigiKey Part Number
4106-MA501-110V-CU-ROHS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA501-110V-CU-ROHS
Description
AMMETER 0-6200A LCD PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ammeter LCD - Blue Bar Graph Display Panel Mount
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Display Characters - Height
0.560" (14.22mm)
Series
Voltage - Supply
110VAC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Square - 46.50mm x 46.50mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Ammeter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Current
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Measuring Range
0 ~ 6200A