PFDF.050.2
DigiKey Part Number
486-3530-2-ND - Tape & Reel (TR)
486-3530-1-ND - Cut Tape (CT)
486-3530-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFDF.050.2
Description
PTC RESET FUSE 60V 550MA 2018
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 550 mA Ih Surface Mount 2018 (5045 Metric)
Category
Time to Trip
3 s
Manufacturer
SCHURTER Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2018 (5045 Metric)
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
550 mA
Thickness (Max)
0.043" (1.09mm)
Current - Trip (It)
1.2 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
10 A