XB5AD912R4K7
DigiKey Part Number
4008-XB5AD912R4K7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB5AD912R4K7
Description
POT 4.7K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer Turns Cermet 1W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XB5AD912R4K7 Models
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Schneider Electric
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Resistive Material
Cermet
Packaging
Box
Termination Style
PC Pins
Part Status
Active
Actuator Type
Round
Resistance (Ohms)
4.7k
Actuator Length
1.187" (30.15mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Through Hole
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 1.634" x 1.181" Face (41.50mm x 30.00mm)