NSYTRV102BL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Blue
NSYTRV102BL
DigiKey Part Number
4008-NSYTRV102BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSYTRV102BL
Description
SCREW TERMINAL, 2PTS, 10MM BLUE
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NSYTRV102BL Models
Category
Current - IEC
57 A
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - IEC
1000V
Series
Current - UL
65 A
Packaging
Box
Voltage - UL
600V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-16mm²
Type
Feed Through
Color
Blue
Number of Positions
2
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Terminal - Width
10.2mm
Stripping Length
10mm