LTMR100EBD
DigiKey Part Number
4008-LTMR100EBD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTMR100EBD
Description
CONTROLLER ETHERNET 5 100A 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 20.4 ~ 26.24VDC Supply 100A 24V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTMR100EBD Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
24V
Packaging
Box
Current - Output
100A
Part Status
Active
Voltage - Supply
20.4 ~ 26.24VDC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C