LC1G115LSEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G115LSEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G115LSEN
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 115 A 200 ~ 500VAC/DC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1G115LSEN Models
Category
Contact Rating (Current)
115 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C