LC1DT40B7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT40B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT40B7
Description
TESYS 4P CONTACTOR 40A AC-1 24VA
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 40 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT40B7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
22 ms
Contact Rating (Current)
40 A