LC1D95F7
DigiKey Part Number
4008-LC1D95F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D95F7
Description
3P CONT 95A AC3 440V 45KW 110V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 95 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D95F7 Models
Category
Switching Voltage
1000VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
93.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Operate Time
35 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
95 A