BMH1001T31A1A
DigiKey Part Number
4008-BMH1001T31A1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1001T31A1A
Description
MOTOR 100MM IP65 KEY ENC SINGLE1
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 900W 240VAC
EDA/CAD Models
BMH1001T31A1A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
467.3 / 3300
Power - Rated
900W
Series
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
240VAC