BMH1001P22F2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1001P22F2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1001P22F2A
Description
MTR 100MM IP65 NOKEY ENC MULT128
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 1.3kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH1001P22F2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
439 / 3100
Power - Rated
1.3kW
Series
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
480VAC