8903LG30V02C
DigiKey Part Number
4008-8903LG30V02C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8903LG30V02C
Description
LIGHTING CONTACTOR 600VAC 30A L
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 30 A 120VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
8903LG30V02C Models
Category
Coil Voltage
120VAC
Manufacturer
Schneider Electric
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Series
Contact Rating (Current)
30 A
Packaging
Box
Switching Voltage
600VAC - Max