PBM603DXK50
DigiKey Part Number
2300-PBM603DXK50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBM603DXK50
Description
PB, PB, SQ.60, FOR PB4D003P340,
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size Step 48VDC
Category
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Mfr
Diameter - Shaft
0.394" (10.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.811" (20.60mm)
Mounting Hole Spacing
1.969" (50.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Rotor Inertia
9.62gcm²
Voltage - Rated
48VDC