9W1TM48P4G01
DigiKey Part Number
1688-1806-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9W1TM48P4G01
Description
FAN IMP MTRZD 100X25MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 100mm Dia Ball 71.7 CFM (2.01m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9W1TM48P4G01 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
17.28 W
Mfr
RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 100mm Dia
Weight
0.353 lb (160.12 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.360A
Air Flow
71.7 CFM (2.01m³/min)
Voltage Range
36 ~ 60VDC
Static Pressure
2.840 in H2O (708.0 Pa)