9TP48P0H001
DigiKey Part Number
1688-1802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TP48P0H001
Description
FAN IMP MTRZD 221X71MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 221mm Dia Ball 622.0 CFM (17.42m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9TP48P0H001 Models
Category
Noise
71.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
76.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 221mm Dia
Weight
2.4 lbs (1.1 kg)
Width
71.00mm
Current Rating (Amps)
1.6A
Air Flow
622.0 CFM (17.42m³/min)
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Static Pressure
2.130 in H2O (530.6 Pa)