9TJ24P0H61
DigiKey Part Number
1688-1995-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TJ24P0H61
Description
FAN IMP MTRZD 133X91MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 133mm Dia Ball 226.0 CFM (6.33m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9TJ24P0H61 Models
Category
Noise
61.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
28.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 133mm Dia
Weight
1.5 lbs (680.4 g)
Width
91.00mm
Current Rating (Amps)
1.20A
Air Flow
226.0 CFM (6.33m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
1.590 in H2O (396.1 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C