9GA0612P1K60
DigiKey Part Number
1688-2275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9GA0612P1K60
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 53.0 CFM (1.48m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9GA0612P1K60 Models
Category
Noise
59.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
11.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.287 lb (130.18 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.950A
Air Flow
53.0 CFM (1.48m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
2.710 in H2O (675.0 Pa)