9BMB12H202
DigiKey Part Number
1688-1376-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9BMB12H202
Description
FAN BLOWER 97.1X33MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H Ball 39.2 CFM (1.10m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
9BMB12H202 Models
Category
Noise
57.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
13.2 W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
1.10A
Air Flow
39.2 CFM (1.10m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Static Pressure
1.968 in H2O (490.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C