9AD1201H1H
DigiKey Part Number
1688-2225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9AD1201H1H
Description
FAN 120X38MM 90/264VAC LSS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 106.0 CFM (2.97m³/min) 2 Position Rectangular Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9AD1201H1H Models
Category
Noise
42.0dB(A)
Manufacturer
Sanyo Denki America Inc.
Power (Watts)
4.40W
Series
RPM
3250 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Position Rectangular Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Approval Agency
CE, CSA, PSE, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.639 lb (289.85 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
106.0 CFM (2.97m³/min)
Voltage Range
90 ~ 240VAC
Static Pressure
0.340 in H2O (84.7 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 60°C