9AD1201H12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 106.0 CFM (2.97m³/min) 2 Terminals
Summary of SanAce Cooling Systems
SanAce Server Cooling Fans
9AD1201H12
DigiKey Part Number
1688-1368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9AD1201H12
Description
FAN 120X38MM 90/264VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9AD1201H12 Models
Category
Power (Watts)
4.40W
Manufacturer
Sanyo Denki America Inc.
RPM
3250 RPM
Series
Termination
2 Terminals
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, PSE, TUV, UL
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Weight
0.639 lb (289.85 g)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.080A
Width
38.00mm
Voltage Range
90 ~ 240VAC
Air Flow
106.0 CFM (2.97m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.340 in H2O (84.7 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 60°C