109BM24GC2-1
DigiKey Part Number
1688-1039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BM24GC2-1
Description
FAN BLOWER 97.2X33MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.4mm H Ball 28.9 CFM (0.809m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
109BM24GC2-1 Models
Category
Noise
51.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
7.44 W
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.4mm H
Weight
0.386 lb (175.09 g)
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
0.310A
Air Flow
28.9 CFM (0.809m³/min)
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Static Pressure
1.129 in H2O (281.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C