109BM12GC2-1
DigiKey Part Number
1688-1036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BM12GC2-1
Description
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.5mm H Ball 28.9 CFM (0.809m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
109BM12GC2-1 Models
Category
Noise
51.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
7.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.5mm H
Weight
0.386 lb (175.09 g)
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
0.600A
Air Flow
28.9 CFM (0.809m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Static Pressure
1.129 in H2O (281.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C