DF200AA160
DigiKey Part Number
4076-DF200AA160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF200AA160
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 200A
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount
Category
Current - Average Rectified (Io)
200 A
Manufacturer
SanRex Corporation
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 200 A
Packaging
Tray
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 1600 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Diode Type
Three Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
Module
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6 kV