Image for ZW-09-15-G-S-236-197 is not available
ZW-09-15-G-S-236-197
DigiKey Part Number
612-ZW-09-15-G-S-236-197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-09-15-G-S-236-197
Description
CONN BRD STACK .100" 9POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-09-15-G-S-236-197 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.197" (5.004mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.236" (5.994mm)
Series
Length - Tail
0.197" (5.004mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
9
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)