Image for ZW-08-10-T-D-460-135 is not available
ZW-08-10-T-D-460-135
DigiKey Part Number
612-ZW-08-10-T-D-460-135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-08-10-T-D-460-135
Description
CONN BRD STACK .100" 16POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-08-10-T-D-460-135 Models
Category
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.235" (5.969mm)
Series
Length - Stack Height
0.460" (11.684mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.135" (3.429mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
16
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)