SEAF-50-01-L-06-2-RA-TR
DigiKey Part Number
612-SEAF-50-01-L-06-2-RA-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF-50-01-L-06-2-RA-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-L-06-2-RA-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 300P R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-L-06-2-RA-TR Models
Category
Number of Rows
6
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Height Above Board
0.411" (10.45mm)
Number of Positions
300
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)