RF316-03RP1-05BJ3-0305
DigiKey Part Number
612-RF316-03RP1-05BJ3-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-03RP1-05BJ3-0305
Description
COAX CBL MMCX TO TNC 12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MMCX to TNC RG-316 12.01" (305.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF316-03RP1-05BJ3-0305 Models
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Series
Length
12.01" (305.00mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-316
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMCX to TNC
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MMCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Amber
2nd Connector
TNC Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C