MTLW-106-05-T-S-210
DigiKey Part Number
MTLW-106-05-T-S-210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-106-05-T-S-210
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-106-05-T-S-210 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.210" (5.33mm)
Series
Contact Length - Post
0.065" (1.65mm)
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact