MTLW-103-08-G-S-233
DigiKey Part Number
MTLW-103-08-G-S-233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-103-08-G-S-233
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-103-08-G-S-233 Models
Category
Contact Length - Mating
0.233" (5.92mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.237" (6.02mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact