Image for FW-40-05-G-D-410-140-A-P-TR is not available
FW-40-05-G-D-410-140-A-P-TR
DigiKey Part Number
FW-40-05-G-D-410-140-A-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-40-05-G-D-410-140-A-P-TR
Description
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-40-05-G-D-410-140-A-P-TR Models
Category
Length - Overall Pin
0.550" (13.970mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.140" (3.556mm)
Series
Length - Stack Height
0.410" (10.414mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
80
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)